Workshop Participants

 
Faculty on forest exercise

Participants in Auburn University Faculty Training Workshops (2006 – 2015)

Note: There were no training workshops held in 2010, 2011, or 2014.

2017

Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Friedmann Valerie Landscape Architecture Architecture
Hur Jung Educational Foundations, Leadership, & Technology Education
Appling Brandee Special Education, Rehabilitation, and Counseling Education
Beckingham Lauren Civil Engineering Engineering
Thomas Jakita Computer Science and Software Engineering Engineering
Sadachar Amrut Consumer and Design Sciences Human Sciences
Ross Derek English Liberal Arts
Chiafele Anna Foreign Languages and Literatures Liberal Arts
Fritz Allison Philosophy Liberal Arts
Byahut Sweta Political Science Liberal Arts
Fisk Jonathan Political Science Liberal Arts
Zanzot James Biological Sciences Sciences & Math
King David Geosciences Science & Math
Presenters
Chadwick Nanette Director Academic Sustainabilty Programs
DeVries Dennis Fisheries Agriculture
Schmidt Greg Special Collections Libraries
Alley Kelly Sociology Liberal Arts
Bell Leonard Poultry Science Agriculture
Kensler Mike Director Office of Sustainability
Cox Geoffrey Chef Tiger Catering

2015

Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Blersch David Biosystems Engineering Agriculture
Huntington Carolyn Animal Sciences Agriculture
Knappenberger Thorsten Crop, Soil & Environmental Sciences Agriculture
Willkens Danielle Architecture Architecture, Planning & Landscape Arch.
Homan Kelly Landscape Architecture Architecture, Planning & Landscape Arch.
Langham Judd Landscape Architecture Architecture, Planning & Landscape Arch.
Baker LaKami Management Business
Rosenblatt Constance Educational Foundations, Leadership and Training Education
Shepard James Forestry and Wildlife Sciences Forestry and Wildlife Sciences
Hall Richard Forestry and Wildlife Sciences Forestry and Wildlife Sciences
Morse Wayde Forestry and Wildlife Sciences Forestry and Wildlife Sciences
Eidson Diana English Liberal Arts
Almada Alicia Foreign Languages & Literatures Liberal Arts
Koua Viviane Foreign Languages & Literatures Liberal Arts
Muñoz Jorge Foreign Languages & Literatures Liberal Arts
Muñoz Kerri Foreign Languages & Literatures Liberal Arts
Hamilton Sarah History Liberal Arts
Hoch Matthew Music Liberal Arts
Baker Barbara Women’s Leadership Institute Liberal Arts
Hartman Patricia Reference Libraries
Presenters
Chadwick Nanette Director Academic Sustainabilty Programs
Boyd Diane Director Biggio Center for the Enhancement of Teaching and Learning
Youngblood Ed Communication and Journalism Liberal Arts
DeVries Dennis Fisheries Agriculture
Wright Amy Horticulture Agriculture
Schmidt Greg Special Collections Libraries

2013

Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Spiers Jay Horticulture Agriculture
Berry Wallace Poultry Science Agriculture
Byahut Sweta Architecture, Design and Construction Architecture, Design and Construction
Rodezno Carolina Civil Engineering Engineering
Fergus Jeffrey Mechanical and Materials Engineering Engineering
Auad Maria Polymer and Fiber Engineering Engineering
Zhang Xinyu Polymer and Fiber Engineering Engineering
Dumars Jeffrey Office of the University Architect Facilities Management
Magori Krisztian Center for Forest Sustainability Forestry and Wildlife Sciences
Gitzen Robert Forestry and Wildlife Sciences Forestry and Wildlife Sciences
Zhang Yaoqi Forestry and Wildlife Sciences Forestry and Wildlife Sciences
Gale Amanda Consumer and Design Sciences Human Sciences
Koo Helen Consumer and Design Sciences Human Sciences
Kuipers Keetje English Liberal Arts
Whittemore Stewart English Liberal Arts
Giuliana-Caponetto Rosetta Foreign Languages and Literatures Liberal Arts
Serenata Nicoletta Foreign Languages and Literatures Liberal Arts
Beckwith Guy History Liberal Arts
Helms Brian Biological Sciences Science and Mathematics
Chaney Philip Geology and Geography Science and Mathematics
Presenters
Chadwick Nanette N/A Academic Sustainability Programs
Kensler Lisa Educational Foundations, Leadership, and Technology Education
Lolley Jennifer Kreher Forest Ecology Preserve Forestry and Wildlife Sciences
Hensley Nathan N/A The Honors College
McNulty Christopher Art Liberal Arts

2012

Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Wood Wes Agronomy and Soils Agriculture
Cummins Keith Animal Sciences Agriculture
DeVries Dennis Fisheries Agriculture
Wright Amy Horticulture Agriculture
Bell Leonard Poultry Science Agriculture
Pittari John Graduate Program in Community Planning Architecture, Design and Construction
Evans Amanda Special Ed., Rehab., & Counseling Education
Iarussi Melanie Special Ed., Rehab., & Counseling Education
Willis James Civil Eng., Natl. Center for Asphalt Tech. Engineering
LaMondia Jeffrey Civil Engineering Engineering
Brite Elizabeth Honors Honors
Hensley Nathan Honors Honors
Balint Brendan English Liberal Arts
Bloss Christopher English Liberal Arts
Mackiewicz Jo English Liberal Arts
Pulling Sharyn English Liberal Arts
Shields Pearl English Liberal Arts
Bobrowski Paula Political Science Liberal Arts
Mitra Chandana Geology and Geography Science and Mathematics
Presenters
Chadwick Nanette N/A Academic Sustainability Programs
Kensler Mike N/A Office of Sustainability
Williams Matt N/A Office of Sustainability
Morse Jennifer N/A Office of Sustainability
Lolley Jennifer Kreher Forest Ecology Preserve Forestry and Wildlife Sciences
McNulty Christopher Art Liberal Arts
Schmidt Greg Special Collections Libraries

2009

Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Hemard Chuck Art Liberal Arts
Finn J. Scott Architecture Architecture, Design and Construction
Ruth Dennis Architecture Architecture, Design and Construction
Zanzot Jocelyn Architecture Architecture, Design and Construction
Keeler Leslie N/A Distance Learning
Freeman Sydney Ed. Foundations, Leadership & Technology Education
Campion Amy N/A Honors
Kim Kyungmi Nutrition, Dietetics & Hosp. Mngmt. Human Sciences
Youngblood Ed Communication and Journalism Liberal Arts
Downes Jeremy English Liberal Arts
Guidry Denise English Liberal Arts
Frieda-Siepmann Elaina Psychology Liberal Arts
Presenters
Mulvaney Emma N/A Office of Sustainability
Biggs Lindy N/A Office of Sustainability
Williams Matt N/A Office of Sustainability
Sidler Michelle English Liberal Arts
Chadwick Nanette Biological Sciences Sciences and Mathematics

2008

Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Smith Rusty Architecture Architecture, Design & Construction
Kuerten Bruce Media Production Group Business
DiJulio John Media Production Group Business
Eick Charles Curriculum and Teaching Education
Flynn Kathryn Forestry Forestry and Wildlife Sciences
Pandit Ram Forestry Economics Forestry and Wildlife Sciences
Kling Emily N/A Alabama Cooperative Extension System
Lolley Jennifer Kreher Forest Ecology Preserve Forestry and Wildlife Sciences
Harben Mary Consumer Affairs Human Sciences
Brunson Rebecca English Liberal Arts
Sidler Michelle English Liberal Arts
Wyss Hilary English Liberal Arts
Penaskovic Richard Philosophy Liberal Arts
Presenters
Biggs Lindy N/A Office of Sustainability
Williams Matt N/A Office of Sustainability
Kensler Mike N/A Water Resources Center

2007

Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Smith Eugene Engineering Georgia Institute of Technology
Wilson Norbert Agricultural Economics & Rural Sociology Agriculture
Warfield Carol Consumer Affairs Human Sciences
Franson Melissa Consumer Affairs Human Sciences
Roberson Carol Human Development and Family Studies Human Sciences
Thornton Kate (Mary) Hunger and Sustainability Program Human Sciences
Acevedo Chantel English Liberal Arts
Shoop Eva English Liberal Arts
Fielman Kevin Biological Sciences Sciences and Mathematics
Acevedo Orlando Chemistry and Biochemistry Sciences and Mathematics
Presenters
Biggs Lindy N/A Office of Sustainability
Williams Matt N/A Office of Sustainability
Crutchley Claire Finance Business
McNulty Christopher Art Liberal Arts
Fry Melissa Sociology, Anthropology, & Social Work Liberal Arts

2006

Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Crutchley Claire Finance Business
Mackowski Daniel Mechanical Engineering Engineering
Smidt Matthew Forestry Forestry and Wildlife Sciences
McNulty Christopher Art Liberal Arts
Carroll Alicia English Liberal Arts
Giustino Cathleen History Liberal Arts
Gentry Kristine Sociology, Anthropology, & Social Work Liberal Arts
Fry Melissa Sociology, Anthropology, & Social Work Liberal Arts
Alley Kelly Sociology, Anthropology, & Social Work Liberal Arts
Chadwick Nanette Biological Sciences Sciences and Mathematics
Stratford Jeffrey Biological Sciences Sciences and Mathematics
Presenters
Biggs Lindy N/A Office of Sustainability
Williams Matthew N/A Office of Sustainability
Jensen John Fisheries and Allied Aquaculture Agriculture
Roberts Sharon Biological Sciences Sciences and Mathematics

Last modified: July 31, 2017